Církevní hudba v brandýské farnosti

Naše farnost se dlouhodobě věnuje hudbě velmi aktivně.

Regenschori ve farním kostele Obrácení sv. Pavla je Marika Pečená.

Varhaníci: ve farnosti hrají na varhany (abecedně): Marie Doubská, Eliška Jirešová, Adam Kulich, Olena Lys, Jitka Matysová, Monika Pecková a Marika Pečená.

Kantoři: v současnosti Vojtěch Vančura, Ondřej Pečený, Tomáš Vrba, Adam Kulich, Eliška Jirešová, Olena Lys, Jitka Matysová a Lenka Šimarová. Zapojení našich varhaníků a zpěváků je během let proměnlivé podle jejich aktuálních možností.

Ve farnosti působí několik hudebních uskupení, vzájemně se prolínajících:

Collegium pro duchovní hudbu Brandýs nad Labem

Collegium pro duchovní hudbu Brandýs nad Labem je sdružení na kůru kostela Obrácení sv. Pavla v Brandýse n. /L. Působí v obsazení od sólistů, přes scholu, až po komorní sbor s orchestrem. Uměleckou vedoucí je M. Pečená. Krátké hudební vstupy hraje Collegium při bohoslužbách i několikrát do měsíce. V roce 2023 doprovází bohoslužby mj. v cyklu liturgických kantát G. Ph. Telemanna, proprií Petra Ebena a písní Adama Michny z Otradovic. Většina účinkujících sdružení má profesionální hudební školení a současně pracuje ještě v jiných oborech. Collegium je otevřené všem podobně zaměřeným hudebníkům. Více informací o Collegiu zde.

Schola v kostele Obrácení sv. Pavla

Schola zpívá při liturgii v nejvýznamnějších dnech liturgického roku (Velikonoční triduum, Slavnost Narození Páně, Slavnost Zjevení Páně, případně další slavnosti a svátky). Schola je inkluzivní, otevřená komukoliv se zájmem o zpěv, požadavkem je hudební sluch a schopnost zpívat vícehlasy. Schola podporuje z kůru lidový zpěv, anebo zpívá i vlastní repertoár, vícehlasé součásti mešního propria či ordinária, často zpěvy renesanční a barokní. V současném obsazení Scholu umělecky vede Marika Pečená. Do roku 2021 Scholu vedl Stanislav Předota.

Společenství hrající na dětských mších v kostele Obrácení sv. Pavla

Společenství hudebníků (Kůrovců) z kostela Sv. Prokopa ve Svémyslicích

(bude doplněno)

(bude doplněno)

Historie hudby ve farnosti Brandýs nad Labem

Toto bohaté téma bude dále zpracováno a doplněno později, stránky jsou dosud ve výstavbě. Do roku cca 2018-19 hrála v kostele Obrácení sv. Pavla na varhany desítky let paní Jaroslava Krejcárková z Brandýsa.

Archiv (2023)

• Adam Michna z Otradovic: O Svaté Maří Magdaléně
  • A. Dvořák: Ave Maria
  • F. Schubert: Ave Maria